W zeszłym tygodniu podczas konferencji Nowy Przemysł 4.0., w Katowicach odbył się ciekawy panel dyskusyjny, w którym udział wziął nasz prezes Grzegorz Szydełko. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele firm produkcyjnych zrzeszonych w ramach związku pracodawców FAiRP.
Wśród zagadnień, które zostały przedstawione uczestnikom do wspólnej dyskusji i analizy znalazły się między innymi:
1️⃣ Opłacalność robotyzacji
2️⃣ Rozwój kompetencji ludzi poprzez robotyzację
3️⃣ Robotyk to zawód przyszłości
Nasza firma jako dostawca zautomatyzowanych linii montażowo-testujących dla międzynarodowych klientów opowiedzieliśmy nasze doświadczenia na bazie konkretnych wdrożeń. Przedstawiciele pozostałych firm określali robotyzację jako konieczność w budowaniu konkurencyjności Europy na rynku światowym. Robotyzacja i automatyzacja pomagają w osiągnięciu powtarzalnego standardu, jest to również jakiś rodzaj inwestycji w rozwój każdej firmy.
Grzegorz Szydełko, nasz prezes podkreślał, iż inwestycja w robotyzację musi być opłacalna i aby taka była powinna być przeprowadzona skutecznie. Przed decyzją o automatyzacji należy przeprowadzić dogłębną analizę techniczną i organizacyjną. Zidentyfikować potencjalne ryzyka i skutecznie nimi zarządzić, co w dużej mierze zdeterminuje wynik końcowy wdrożenia. W taki właśnie sposób działa teamtechnik Polska, podkreślał nasz prezes.
Obecne tempo zmian, niestabilność i nieprzewidywalność rynków nie tylko w Polsce, ale na całym świecie sprawiają, iż firmy muszą być bardziej niż kiedykolwiek elastyczne i inwestować w innowacje, które pozwolą nadążyć do tempa zmian warunków rynkowych. Takiego zdania byli wszyscy paneliści, biorący udział w dyskusji.
Nasze już prawie 20-letnie praktyki pokazują, iż automatyzacja i robotyzacja jest to globalny trend, który przynosi zarówno wiele korzyści, jaki i wyzwań dla przedsiębiorstw. Na dzień dzisiejszy istnieje wiele procesów, których automatyzacja jest jeszcze nieopłacalna lub zbyt ryzykowna pod względem utrzymania zakładanej wydajności systemu, technicznej dostępności linii czy wskaźników produkcyjnych. Systemy te muszą zostać odpowiednio zaprogramowane do zadań, których się od nich oczekuje, podkreślał Grzegorz Szydełko, CEO teamtechnik Polska.
Dyskusję prowadziła Pani Renata Poreda, rzecznik prasowy związku pracodawców FAiRP.



