Budujemy linię produkującą baterie dla GigafactoryX firmy Impact Clean Power Technology

GIGAFACTORYX: 16 TYSIĘCY SYSTEMÓW BATERYJNYCH Z IMPACTU JUŻ W 2024 ROKU. TEAMTECHNIK PRODUCTION TECHNOLOGY ZE SKAWINY DOSTARCZY LINIĘ PRODUKCYJNĄ DLA NOWEJ FABRYKI BUDOWANEJ PRZEZ IMPACT CLEAN POWER TECHNOLOGY.                                                      WARTOŚĆ PROJEKTU TO PONAD 30 MLN PLN

Teamtechnik Production Technology (teamtechnik PT) specjalizujący się w budowie zautomatyzowanych linii montażowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów dla branży mobility, industrial goods i life science, będzie miała swój udział w projekcie GigafactoryX.
Celem realizowanej przez Impact Clean Power Technology (Impact) inwestycji jest uruchomienie fabryki systemów bateryjnych dla pojazdów elektrycznych, w której docelowa produkcja osiągnie poziom 4GWh rocznie. Teamtechnik wdroży w GigafactoryX nowoczesną linię produkującą baterie
do m.in. autobusów, trolejbusów, tramwajów i pociągów. Dzięki tej linii Impact będzie mógł realizować nawet najwyższe wolumeny zamówień od swoich klientów z całego świata.

Umowę na dostawę linii produkcyjnej do GigafactoryX zawarto pod koniec 2022 roku. Obecnie trwa faza projektowania. W ramach projektu teamtechnik wybuduje linię produkcji systemów bateryjnych m.in. do autobusów elektrycznych w trzech wariantach. Linia będzie przystosowana do dalszej rozbudowy. Systemy, które będą powstawać w zakładzie należącym do Impactu, lidera europejskiego rynku elektromobilności, będą produktem wielkogabarytowym. Przykładowe wymiary baterii produkowanej dla jednego z kluczowych klientów to 1400 mm x 1000 mm x 400 mm. Wymiary poszczególnych baterii różnią się między sobą nie tylko wielkością ale również wagą, która może osiągać nawet 500 kg. Już w 2024 roku linia pozwoli na wyprodukowanie 16 tysięcy sztuk systemów bateryjnych dla e-transportu. Linia będzie charakteryzowała się wysokim standardem automatyzacji procesów obejmujących montaż poszczególnych komponentów z wykorzystaniem robotów, procesy dozowania, wkręcania, kontroli wizyjnej oraz szereg testów .

Dzięki inwestycji moce produkcyjne Impactu zostaną znacząco zwiększone. Pierwszy etap inwestycji pozwoli na ich zwiększenie do poziomu 1,2 GWh rocznie, co zagwarantuje bezpieczeństwo dostaw systemów bateryjnych dla największych światowych marek. Docelowo produkcja osiągnie poziom 4GWh rocznie. Obecny jej poziom to 0,6 GWh rocznie – komentuje Ireneusz Kazimierski wiceprezes zarządu ds. operacyjnych Impactu.

Projekt linii będzie oparty o technologie z obszaru Industry 4.0, a także uwzględni wykorzystanie pełnej identyfikowalności produktu (traceability), polityki NOK i re-Work. Konsekwencją wdrożenia procedury dla produktów niezgodnych (NOK), jest możliwość poprawienia baterii i jej powtórnego przetestowania pod względem funkcjonalności już na etapie linii produkcyjnej, tak aby uzyskać produkt zgodny. Faza projektowa ma potrwać do końca kwietnia br., natomiast prace montażowe mają ruszyć w lipcu 2023 roku.

Projekt GigafactoryX zakłada powstanie wielkoskalowej fabryki baterii dla pojazdów elektrycznych i stacjonarnych magazynów energii. Po zakończeniu inwestycji w Polsce będą powstawać systemy zasilania w oparciu o ogniwa litowo-jonowe w technologiach: LTO, LFP i NMC. Planowana wydajność ma wynieść kolejno w 2024 roku 16 tys. sztuk, a od 2025 roku 17 tys. sztuk. W wyniku zastosowanych technologii cykl montażu pojedynczej baterii wyniesie jedynie 11 min. Ma to ogromne znaczenie dla Impactu, który staje się liczącym europejskim graczem w procesie osiągania neutralności
klimatycznej, koniecznym dla osiągnięcia celów Porozumienia paryskiego.

– Budowa linii produkcyjnej to kluczowy krok w stronę dalszego rozwoju projektu GigafactoryX. Dzięki wysokiemu zautomatyzowaniu procesów podnosimy nie tylko wydajność produkcji, ale również powtarzalną jakość wyprodukowanych baterii. Dlatego też produkcja będzie odbywać się z uwzględnieniem pełnej identyfikowalności produktu, polityki zarządzania produktem w przypadku wystąpienia niezgodności oraz jego poprawą lub naprawą – mówi Bartek Kras, prezes zarządu i współzałożyciel Impactu

Z punktu widzenia teamtechnik PT jest to największy projekt linii do produkcji baterii w historii firmy w Polsce. Stawiamy w nim na sprawdzone rozwiązania poparte bogatym doświadczeniem w projektowaniu i budowie linii o różnych poziomach zautomatyzowania, które z powodzeniem realizujemy od ponad 16 lat. Równocześnie nie boimy się korzystać z najnowocześniejszych technologii. Wszystko to ma na celu dostarczenie najwyższej jakości produktu końcowego, jakim jest bateria – mówi Wojciech Derda, prezes teamtechnik Polska.

Działalność Impactu w obszarze systemów bateryjnych do aplikacji mobilnych i stacjonarnych magazynów energii stanowi jeden z czterech głównych segmentów biznesowych Grupy FAMUR. 12 stycznia br. Grupa zakomunikowała proces rozpoczęcia zmiany w Grenevię – inwestora rozwijającego projekty z megatrendu zielonej transformacji. Oprócz branży e-mobility, Grupa Grenevia rozwija działalność w obszarze fotowoltaiki wielkoskalowej i rozwiązań PV dla biznesu; nowoczesnych urządzeń z zakresu automatyki dla przemysłu, jak również rozwiązań dla sektora dystrybucji energii oraz technologii i produktów dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej. Długoterminowym celem Grenevii jest wsparcie budowy niskoemisyjnej i zrównoważonej gospodarki.


Impact Clean Power Technology SA jest na rynku od 2007 r. Swoje systemy bateryjne sprzedaje w Europie, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych.           W laboratorium Impactu powstają innowacyjne systemy bateryjne, które posiadają parametry zapewniające przewagę rynkową w każdym segmencie działalności spółki. Firma cały czas pracuje nad kolejnymi generacjami swoich baterii. Jest gotowa na wsparcie globalnych działań zmierzających do gospodarki bezemisyjnej i związanych z nadchodzącą wodorową rewolucją. Dostarczyła ponad 20 tysięcy niezawodnych systemów bateryjnych.      Pojazdy z bateriami Impactu przejechały już ponad 100 mln km na całym świecie. Spółka zatrudnia ponad 290 pracowników, w tym ponad 100 inżynierów różnych specjalności. Większościowym akcjonariuszem Impactu jest Grupa Famur zmieniająca się w Grenevię – firmę inwestującą i skalującą przedsięwzięcia korzystające z zielonego mega trendu.

Więcej informacji na stronie: https://icpt.pl/

teamtechnik Production Technology (teamtechnik PT) istnieje na polskim rynku od 2005 roku. Specjalizuje się w budowie zautomatyzowanych linii montażowych oraz stacji testujących dostosowanych do indywidualnych potrzeb międzynarodowych klientów w sektorach: mobility, industrial goods i life science. Celem firmy jest projektowanie i upowszechnianie innowacyjnych rozwiązań automatyzacyjnych odpowiadających wymaganiom i potrzebom zmieniającego się rynku. Linie naszej firmy obecne są na całym świecie. Firma w Polsce zatrudnia 270 wysoko wykwalifikowanych inżynierów z bogatym know-how zarówno procesowym jak i produktowym.